Pierwsza recenzja powieści Oni byli Niezłomni, Meandry, Gdańsk 2018

28/06/2021

RECENZJA powieści Oni byli Niezłomni, Meandry 2018

„Oni byli niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią” to książka fascynująca i poruszająca . Akcja rozgrywa się z końcem II wojny światowej. Głównym bohaterem jest osiemnastoletni Antek Brzeziński z którym od początku utożsamia się czytelnik.

Ty jako harcerz opuszczasz Wilno, gdzie mieszkałeś z ciotką i uczęszczałeś do gimnazjum. Wyruszasz w podróż do rodzinnego domu na Lubelszczyźnie. Jako harcerz masz świadomość o nadciągającej Armii Czerwonej, poznałeś działanie Sowietów i podporządkowanym im polskim władzom.

Stajesz przed wieloma wyborami dalszego losu bohatera. Możesz zdecydować się na dołączenie do oddziału niezłomnych, zostać walczącym partyzantem, bądź wrócić do domu i pomóc rodzinie. Jakkolwiek wybierzesz, zawsze możesz przemieścić się w dowolnym czasie i przestrzeni by poznać każdą z tych dróg.

Moim zdaniem książka jest bardzo pouczająca i poruszająca. Prosty język, wyjaśnienie podstawowych zagadnień historycznych, autentyczni bohaterowie to tylko część aspektów zachęcających do sięgnięcia jej do ręki. Realność wydarzeń opisanych w książce porusza serce i pamięć o rodakach. Patrioci narażający życie w licznych walkach, cywile oferujący pomoc rannym i wygłodniałym żołnierzom oraz myśl o bliskich sprawia, że możemy być dumni z naszej polskiej historii. Książkę polecam przede wszystkim młodemu pokoleniu. „Oni byli Niezłomni. Interaktywne spotkanie z historią” to historia młodzieńców, która przytrafiła się prawdziwym ludziom i miała miejsce w rzeczywistości.
Agnieszka Kot

<< Wstecz