Recenzja książki Bajeczne mikstury

28/06/2021

POLECAMY KSIĄŻKĘ. „BAJECZNE MIKSTURY” ELŻBIETY ŚNIEZKOWSKIEJ BIELAK

FUNDACJA AD FONTES POLECA KSIĄŻKĘ!

W dzisiejszych czasach rodzice mają ogromny wybór poradników wspomagających ich w wychowywaniu dzieci czy rozwiązywaniu problemów wychowawczych. Czasami trudno jest się zorientować, które są najwłaściwsze, które w pierwszej kolejności powinni przeczytać. Dzieci również mają ogromy wybór wśród książek z bajkami. Często rodzice mają dylemat, którą książeczkę kupić, by sprawiła dziecku przyjemność a zarazem przekazała wartościowe treści. Na te rozterki z pomocą przychodzi książka Elżbiety Śnieżkowskiej Bielak „Bajeczne mikstury, czyli bajki terapeutyczne, psychologiczne i relaksacyjne”, pięknie wydana przez gdańskie wydawnictwo Harmonia. Jest to poradnik dla rodziców i zbiór mądrych bajeczek dla dzieci w jednym.

Książka ta składa się z trzech części, w każdej z nich, czytelnik znajdzie po 10 krótkich, kolorowo ilustrowanych bajeczek, a każda z nich dotyka ważnego problemu. Są tu bajki psychoterapeutyczne, w których poruszane są trudne sytuacje, z którymi może zetknąć się dziecko: stresujący pierwszy dzień w przedszkolu, problem z nieśmiałością, konflikt z rówieśnikami, niepełnosprawność czy też tak trudny temat jak śmierć bliskich. W kolejnej części znajdują się bajki psychoedukacyjne. Tu rodzice znajdą pomoc, jak właściwie przygotować dziecko do życia społecznego. Bajki, które pomagają rozwijać inteligencję emocjonalną, poczucie własnej wartości a także uważności na innego człowieka, rozróżniania dobra od zła czy asertywności. W ostatniej części, znajdujemy bajki relaksacyjne, czyli „bajki – usypianki”, bajki wyciszające oraz bajki, które uczą świadomego kierowania uwagi na uspokajające treści czy obrazy, by odejść od stresujących dziecko myśli.

Elżbieta Śnieżkowska Bielak to doświadczony, wieloletni pedagog, a swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje w mądry i przemyślany sposób. W każdej z 30 bajek zawarła czy to morał, czy też podpowiedziała jak rozwiązać problem, z jakim dziecko może się borykać. Do tego, by pomóc opiekunom, przed każdą bajeczką umieściła wstęp przeznaczony dla dorosłych, w którym w kilku zdaniach przedstawia oczami dziecka problem, którego dotyczy bajka, tym samym uwrażliwiając dorosłych na sytuacje które dla nich mogą być niejasne, delikatnie wprowadzając ich w świat dzieci.  Autorka również podpowiada dorosłym, w jaki sposób najlepiej czytać jej bajeczki, jak można dodatkowo wprowadzić dziecko w pozytywny czy też relaksacyjny nastrój. By pomóc opiekunom we właściwym przepracowaniu z dzieckiem nurtującego problemu czy tematu dla niego ważnego, opracowała i zamieściła po każdej bajeczce po kilka pomocniczych pytań. Pytania te z pewnością zainspirują do rozmowy na temat poruszony w przeczytanej bajce, co ma pomóc w zamknięciu tematu a także zainicjują szczerą rozmowę dorosłego z dzieckiem. Formuła książeczki jest tak pomyślana, by dorosły i dziecko w równym stopniu zaangażowali się w lekturę, wspólnie zastanowili się nad tematem przewodnim bajki.Ma to sprzyjać rozwojowi i wychowaniu, ale również wspólnemu spędzeniu czasu dorosłego i dziecka.

Łarysa Wujcik

Fundacja Ad Fontes

 

<< Wstecz