Elżbieta Śnieżkowska – Bielak,
poetka, pisarka, członkini Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we
Wrocławiu. Mieszka w Gryfowie Śląskim. Pisze dla dorosłych i dla dzieci. Spod jej pióra wyszło dziesięć zbiorów poezji, siedem powieści, dwa zbiory opowiadań, wiersze, bajki i opowiadania dla dzieci. Ogółem pisarka wydała 84 książki, w tym 58 dla dzieci i młodzieży Publikuje w czasopismach literackich Akant, Sekrety Żaru, Świętokrzyski Kwartalnik Literacki, „ Kwartalnik „Horyzonty”, Gazeta Kulturalna, i pedagogicznych Oblicza Edukacji i Życie Szkoły. Jej wiersze i proza znajduje się w wielu almanachach i antologiach. Między innymi w publikacjach towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Poezji „Poeci bez granic” w Polanicy. W swoich powieściach i opowiadaniach dla dorosłych takich jak: Weronika, Randki.pl, Smak błękitnego nieba, Taniec z psychopatą, Przebudzeni, Odlot motyla, A w Karkonoszach… serce, pisarka omawia ważne wydarzenia społeczne, polityczne i psychologiczne, zaś w swoich zbiorach poezji dla dorosłych: Świątki ciszy, Aluzje do serca, Pomiędzy, Miniatury karkonoskie i ich niemiecki przekład Riesegebirgsminiaturen, Na pograniczach świtu, Odblaski, Za firanką wiatru, Poliptyk sentymentalny, porusza sprawy egzystencjalne, pisze o miłości, cierpieniu, samotności i wierze w dzieła Stwórcy w życiu człowieka.
Uczestniczy w spotkaniach autorskich w bibliotekach, przedszkolach i szkołach. Prowadzi warsztaty dla dzieci w oparciu o swoje bajki i wiersze. Jest autorką książek wspomagających nauczanie języka polskiego Psoty literek i Językowe Łamigłówki oraz pozycji wspomagającej naukę poprawnej artykulacji głosek Mówię Wyraźnie. Wydała zbiór legend o polskich zamkach Czy w tym zamku straszy? Oraz zbiór bajek terapeutycznych Bajeczne mikstury(… )i W ogrodzie pana Różyczki, która to książka została przełożona na język ukraiński. Jej zbiory wierszy dla dzieci Poszumianki znad Kwisy, Wierszyki o pojazdach oraz wierszy i bajek Czekam na bajkę ciągle cieszą się poczytnością i mają po kilka wydań. Autorka napisała i wydała cykl wydawnictw okołopodręcznikowych do ćwiczeń czytania ze zrozumieniem dla dzieci z klas I-III, a także powieści dla najmłodszych o najnowszej historii Polski Na wojennych ścieżkach, Odkrywcy zapomnianych śladów,. Oni byli Niezłomni. Ostatnia z nich to powieść interaktywna oparta na schemacie gry komputerowej.
Pisarka współpracuje z Polską Szkołą Wirtualną na Litwie i prowadzi lekcje poetyckie on line w szkołach polskich w tym kraju. Działa, jako juror i recenzent wydawnictw pokonkursowych z serii Z kuferka prababci, wydawanych przez Fundację Odtworzeniową Dziedzictwa Narodowego „Genealogia Polaków” z Krakowa, pod patronatem Ambasady Polskiej na Litwie, we współpracy z grupą Polska Szkoła Wirtualna w tym kraju. Najnowsza książka z tej serii, pod tytułem Droga do wolności- historie przodków, którzy walczyli o wolność Rzeczypospolitej, z komentarzem Elżbiety Śnieżkowskiej –Bielak ukazała się w kwietniu bieżącego roku.
W procesie wydawniczym znajduje się kilka nowych książek autorki.
W 2008 roku pisarka otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w roku 2019..Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”
<< Wstecz